Vir: Družina

sreda, 13. november

SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Romarji iz župnij Šentlambert in Kisovec so se v soboto, 26. oktobra, odpravili proti Dolenjski. Najprej so se ustavili v cistercijanskem samostanu v Stični, kjer so obiskali tudi baziliko Žalostne Matere Božje. Od tam jih je pot vodila v Šentvid pri Stični, kjer jih je sprejel župnik Izidor Grošelj, njihov rojak. Po maši jim je razkazal župnišče in nove orgle. Predstavil jih je organist Aleš Razpotnik. Po ogledu so se napotili v Dobrnič, kjer so si ogledali župnijsko cerkev, v kateri je bil krščen svetniški kandidat Friderik Baraga. Zadnja postaja je bilo Trebnje, kjer kot župnik deluje Jože Pibernik in kot duhovni pomočnik Stanislav Škufca. Oba sta njihova znanca, saj sta pred leti kot zagorska kaplana zagotavljala duhovno oskrbo v župniji Šentlambert.
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
V soboto, 19. oktobra, se nas je poln avtobus romarjev župnije Komen pod vodstvom Andreja Bandlja podalo na pot proti sosednji Beneški Sloveniji na stare, če ne kar najstarejše slovenske romarske poti po dolinah reke Nadiže in po hribovitem svetu pod goro Matajur. Mimo benediktinskega samostana v Rožacu smo najprej prispeli v staro zgodovinsko mesto Čedad. Tu smo se sprehodili po starih mestnih ulicah, prečili reko Nadižo čez Hudičev most in si ogledali mogočno triladijsko stolno cerkev Marijinega vnebovzetja. Vožnjo smo nadaljevali po znameniti božjepotni poti na Staro goro nad Čedadom z Marijino cerkvijo, ki tudi sega v 8. stoletje, ter nato do znamenite Landarske jame s cerkvijo, posvečeno sv. Janezu Krstniku in sv. Janezu Evangelistu, kjer je komenski župnik Alojzij Kržišnik daroval mašo. Še skok v bližnje mesto Videm, kjer nas je v eni od tamkajšnjih kapel čakalo presenečenje z ogledom fresk slikarja Quaglia, ki je pustil slikarsko sled s poslikavami tudi v naši domači romarski ce...
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Na zahvalno nedeljo so z blagoslovom zvonika cerkve sv. Nikolaja na Možjanci nad Preddvorom sklenili obnovitvena dela. Kot je povedal župnik Pavel Okoliš, »danes naša srca preveva nadvse veliko in vdano veselje«. Mojster Marko Kožuh je izvrstno opravil obnovitvena dela. Župnik se je zahvalil tudi Dominiku Malovrhu, ki je predlagal in izvedel zamenjavo kembljev na zvonovih, in domačinom, ki so zunanje stene tako zvonika kot cerkve očistili in prepleskali. Pri uresničitvi obnove so tudi tokrat imeli podporo župana Roka Robleka. Posebne zahvale pa sta bila deležna ključarja Metod Jagodic in Franc Jerič. Obnovljeno cerkev je blagoslovil ljubljanski pomožni škof dr. Anton Jamnik, ki se je zahvalil tudi župniku Okolišu in vsem sodelujočim. Poudaril je, da nam zvonik kaže pot v nebesa, dviga pogled k Bogu, vabi k molitvi, da ob vsakdanjih skrbeh nikoli ne pozabimo na Boga. Obnova cerkve pa je povabilo, da bi tudi iz medsebojnih odnosov odsevala lepota Božje navzočnosti med nami, hkrati pa, da...
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
V nedeljo, 27. oktobra, so v Šenčurju prvič organizirali blagoslov traktorjev. Lastniki so pripeljali kar 61 traktorjev različnih velikosti in znamk ter letnikov izdelave. V povorki je sodelovala tudi Šenčurska godba. Na travniku ob pokopališču je traktorje in traktoriste blagoslovil šenčurski župnik Urban Kokalj. Traktoristom je zaželel srečno in varno delo. Ob tem je pobudnik blagoslova Aleš Okorn dejal: »Blagoslov nam daje upanje in moč, da bomo vztrajali pri delu na zemlji.«
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Na zahvalno nedeljo, 3. novembra, smo v župniji Dobrepolje zahvalo za vse, kar nam je prineslo leto, združili s slovesnim blagoslovom novih fresk. Ob tej priložnosti nas je obiskal škof dr. France Šuštar, ki je ob domačih duhovnikih Škulju, Bilandžiču in p. Robleku blagoslovil freske, daroval mašo in se z vsemi župljani zadržal na kosilu in druženju ter tako z nami delil veselje ob zaključku velikega dela. Želja, da bi arkadni hodnik ob cerkvi nagovarjal k duhovni zbranosti tudi skozi podobe, je vzniknila ob zadnji večji obnovi cerkve. Pravi nagovor k freskam je bilo dejanje svetega papeža Janeza Pavla II., ki je veselemu, žalostnemu in častitljivemu delu rožnega venca dodal svetli del. Na predlog župnika je bilo delo upodobitve petih skrivnosti svetlega dela rožnega venca zaupano mlademu slikarju Žigi Hriberšku. Arkadni hodnik naše župnijske cerkve poslej nagovarja k molitvi svetlega dela rožnega venca. Škof Šuštar nas je ob podobah posebej spodbudil, naj bo naša vera podobna freski –...
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Zadnji dan v septembru je domači župnik Roman Kušar blagoslovil Tominčevo znamenje, ki datira okoli leta 1870 in stoji blizu kraja, kjer je nekoč stala stara cerkev sv. Martina in sv. Vida. Znamenje je bilo obnovljeno že leta 1996, ko je vas Duplje praznovala 750. obletnico prve omembe v pisnih virih. Zob časa je leseno plastiko poškodoval, prav tako pa je odpadla desna roka. Letos so se Tominčevi odločili znamenje obnoviti. Posebnost znamenja je kropilnik pod križem, ki naj bi bil originalen kropilnik iz stare cerkve. Restavratorska dela je opravil domačin umetnik Branko Bandelj.
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Sv. papež Janez Pavel II. je v Apostolskem pismu o družini zapisal takole: »Dar zakramenta je za krščanska zakonca hkrati poklicanost in zapoved, da ostaneta zvesta v vseh preizkušnjah in težavah v velikodušni pokorščini do svete Gospodove volje: Kar je torej Bog združil, tega naj človek ne loči.« Tako zvestobo smo prepoznali v zakonskih jubilantih iz župnij Metlika, Radovica in Suhor, ki so se z namenom ponovnega prejema blagoslova kot na poročni dan in v zahvalo Bogu za vsa leta skupno prehojene življenjske poti pred kratkim zbrali v župnijski cerkvi sv. Jožefa na Suhorju. Slovesno mašo je daroval domači župnik Primož Bertalanič, ki se je zbranim zakoncem zahvalil, da v naših treh župnijah s svojim zgledom pokončne drže pričujejo o lepoti skupnega življenja in sobivanja. Po maši je sledilo prijetno druženje s pogostitvijo.
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Pred kratkim so v župniji Dobovec obhajali kumsko ali Jernejevo nedeljo. Mašo pri kapeli sv. Jošta na Kumu je daroval upokojeni mariborski nadškof Marjan Turnšek ob somaševanju domačega župnika Maksimiljana Janija Tuška in duhovnega pomočnika Alojza Snoja ter stalnega diakona Tomaža Kogovška. Pel je Mešani pevski zbor Ladko Korošec iz Zagorja. V pridigi je nadškof Turnšek poudaril, da tako, kot je bil nekoč Kum pomemben za slovensko deželo pri obrambi pred Turki, so danes krščanska vera in vrednote pomembne za ohranjanje človekovega življenja od spočetja do naravne smrti, kakor tudi za ohranitev Slovenije in Slovencev. V lepem vremenu se je zbralo lepo število romarjev z vseh koncev Slovenije, ki smo se priporočili Bogu in sv. Neži.
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
V Šentlambertu so se v nedeljo, 3. novembra, na praznovanju zakonskih jubilejev zbrali letošnji jubilanti. Župnik Janez Mrak se jim je zahvalil za pričevanje zakonskega življenja, ki ni vedno lahko, je pa lažje, če se zakonca zavedata, da njuno zvezo zakramentalno spremljata Božja navzočnost in varstvo, ki jima pomagata premoščati izzive, s katerimi se soočata na skupni poti. Mrak je poudaril pomen družine kot osnovne celice župnijske skupnosti in družbe. Slavljencem je zaželel obilo blagoslova pri nadaljnjem uresničevanju zakonskih obljub. Med jubilanti sta bila zlatoporočenca, trije pari so letos praznovali 35. obletnico poroke. Po maši so bili vsi navzoči povabljeni na pogostitev v pastoralni center.
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Srečanje salezijanske mladine z geslom »Zasidraj se!« je bilo letos 19. oktobra pri sestrah Hčerah Marije Pomočnice na Bledu. Udeležilo se ga je več kot 150 mladih iz vse Slovenije, udeležencev in animatorjev večine ustanov in programov, ki spadajo pod okrilje Salezijanske mladinske pastorale in gibanja Salezijanske mladine. Srečanje se je začelo z animirano molitvijo o temi, povezani z don Boskovimi sanjami o dveh stebrih, Mariji in evharistiji. Sledile so delavnice z gosti. Po odmoru je bila izvedena velika igra, ki so jo pripravili domačini, animatorji blejske in gorjanske župnije. Srečanje se je končalo v župnijski cerkvi sv. Martina na Bledu, kjer je mašo za vse zbrane daroval salezijanski inšpektor Peter Končan, besedico za lahko noč pa je izrekla s. Damjana Tramte.
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Prvo oktobrsko soboto smo se romarji solkanske župnije odpravili na Kočevsko. Po prihodu v Kočevsko Reko smo najprej obhajali mašo, ki jo je daroval solkanski župnik Jožko Bric. Po maši se nam je pridružil tamkajšnji župnik Jože Milčinovič, ki je predstavil tako današnjo cerkveno stavbo in utrip župnije kot tudi zgodovino kraja in Kočevske. Po kosilu smo se odpeljali do jame pod Macesnovo gorico. Na avtobusu sta se nam pridružila domačina, ki sta o dogajanju pripovedovala iz lastnih izkušenj. Izkustveno sta dopolnila izčrpno in zanimivo pripoved našega zgodovinarja Jerneja Bašina Vidmarja, ki je bogastvo svojega znanja delil na avtobusu. Za konec romanja pa smo obiskali rokodelski muzej v Ribnici.
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
V nedeljo, 27. oktobra, je ljubljanski pomožni škof dr. Franc Šuštar v župnijski cerkvi Marije Vnebovzete v Trbojah blagoslovil nova vitraja. Nameščena sta ob glavnem oltarju in prikazujeta Marijo Vnebovzeto, zavetnico cerkve, ter Božjega služabnika nadškofa Antona Vovka. Vitraja sta delo priznanega umetnika Marka Jermana, ki ju je tudi predstavil. Marijin vitraj odraža njeno vlogo v odrešenjski zgodovini: kelih, ki ga drži, poudarja njeno sodelovanje pri Božjem načrtu odrešenja. Marija je v litanijah opisana kot »posoda duhovna, posoda časti vredna in posoda vseh svetosti«, kar ponavzočuje njen pomen posrednice Božje besede. Na drugem vitraju nadškofa Antona Vovka se skozi umetnikovo vizijo izraža zgodba o pogumu in veri v času težkih preizkušenj. Osrednji motiv predstavljajo plameni zla pod nogami Vovka, nasproti katerih je križ in v njem manjši, a močnejši plamen. Ta plamen izraža moč Božje ljubezni in milosti, ki posameznika podpira, da preseže sovraštvo in trpljenje. Med mašo, ob...
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Ob praznikih dnevu suverenosti in vseh svetih je Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve v sredo, 23. oktobra, organiziralo komemoracijo in mašo v poklon žrtvam osamosvojitvene vojne. Na ljubljanskih Žalah je bila pri t. i. Pomniku padlim v vojni 91 najprej komemoracija s krajšim kulturnim programom, v katerem so sodelovali pesnik Igor Pirkovič, Mešani obrtniški pevski zbor Notranjska, trobentač Robert Albreht in govornik, predsednik VSO Slovenija Lojze Peterle. Navzoči so bili tudi številni kulturniki, politiki in domoljubi ter svojci umrlih v vojni za Slovenijo, ki so v njej izgubili svoje najdražje, najbližje družinske člane. Po nagovoru predsednika VSO Lojzeta Peterleta je k pomniku ob prisotnosti praporščakov položila venec delegacija Združenja VSO. Po pietetnem poklonu pred pomnikom je sledila maša v cerkvi sv. Križa na Ljubljanskih Žalah. Mašo je v prisotnosti članov vojaškega vikariata daroval vojaški vikar Matej Jakopič. Poudaril je hvaležnost in nujnost ohranjanja spomi...
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Krščanskosocialno gibanje na Slovenskem 1892–1941 (1).
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Ob misijonu v župniji Šmarca – Duplica je izšel ličen, lepo opremljen in bogato fotografsko dokumentiran zbornik z naslovom Cerkev sv. Mavricija v Šmarci. Izdala in založila sta ga dipl. inž. arh. Sonja Sekavčnik in župnija Šmarca – Duplica, prispevke je zbrala in uredila Sekavčnikova, ki je s Tonijem Igličem poskrbela tudi za fotografije in oblikovanje knjige. V njej je opisana zgodovina sedanje župnijske cerkve sv. Mavricija (cerkev je prvič omenjena v popisu cerkvenih dragocenosti leta 1526) s starimi fotografijami znanega fotografa Petra Nagliča, križev pot Leopolda Layerja, obnovitvena dela pod vodstvom prvega župnika Jožeta Dolenca (1980–1991), potem ko je bila 15. avgusta 1980 ustanovljena župnija Šmarca – Duplica, in že prejšnja pod vodstvom homškega župnika Lojzeta Goloba, nova oprema in ureditev prezbiterija, notranja in zunanja obnova zvonika in fasade cerkve, orgle in slika sv. Mavricija kamniškega slikarja Antona Koželja iz leta 1908, vodovod in kanalizacija, sanacija...
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
V župniji Sv. Lenart – Podgorci so v nedeljo, 10. novembra, obhajali žegnanjsko nedeljo ob godu farnega zavetnika sv. Lenarta. Praznovanje je bilo še posebej slovesno, saj je mariborski nadškof Alojzij Cvikl med mašo posvetil novi daritveni oltar in blagoslovil obnovitvena dela v cerkvi. Mnogi župljani se še spominjajo lanskega božičnega jutra, ko so prišli k maši in jih je pričakal nenavaden prizor – vrata cerkve so bila zaprta, božično mašo pa so morali obhajati v župnišču. Po polnočnici je namreč prišlo do kratkega stika v električni napeljavi na božični smreki, kar je povzročilo požar. Požrtvovalni župljani so cerkev hitro obnovili vključno s poškodovanim oltarjem. Nadškof Cvikl se je posebej zahvalil župnikoma Jožefu Šipošu in Jožetu Rajnarju ter stalnemu diakonu Vladu Maru, ki so skupaj z župljani opravili veliko delo pri obnovi cerkve, z željo, naj bo posvečen oltar in obnovljena cerkev znamenje upanja za župnijsko skupnost in navdih za župljane pri skrbi za svoj bogoslužni pros...
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
V soboto, 9. novembra, so se na romanje v Sombotel in Celldömölk skupaj s soboškim škofom dr. Petrom Štumpfom in škofijskim referentom za župnijske gospodinje mag. Simonom Štihcem odpravile gospodinje, pomočnice, pomočniki in drugi župnijskimi sodelavci. V Sombotelu so si najprej ogledali stolnico, nato pa se odpravili proti cerkvi sv. Martina, kjer jih je sprejel župnik Imre Bodorkoš. Ogledali so si Center za obiskovalce in po ogledu imeli v cerkvi mašo, ki jo je ob somaševanju vodil škof Štumpf. Po okrepčilu so se odpeljali v Celldömölk, kjer jih je sprejela ga. Katalin in jim predstavila zgodovino kraja in cerkve. V Celldömölku je nekaj časa kot bolniški duhovnik deloval Jožef Klekl st., čigar 150. obletnico rojstva obhajamo letos. Romanje so sklenili s petimi litanijami Matere Božje.
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Založba Salve je izdala knjigo s. Jožefe Ogulin Vitezi svetega križa. Nemški viteški in križniški red na Slovenskem, zgodovino reda skozi 800 let z začetkom viteških komend. Takrat je bila njihova poglavitna dejavnost obramba pred Turki, Kruci in Ogri na Štajerskem ter v Beli krajini. Za nas so zlasti pomembne v arhivu odkrite karitativne in izobraževalne dejavnosti viteških komend na Slovenskem. Delo predstavlja pomembne duhovnike reda iz časov vitezov, med katere zagotovo sodi Peter Dajnko, dekan Velike Nedelje. Knjiga vsebuje vso davno zgodovino, ki so jo redovni zgodovinarji: p. dr. Marian Tumler, p. dr. Ulrich Gasser in s. dr. Erentraud Gruber ter drugi zapisali že v prejšnjem stoletju. Doslej v slovenskem jeziku še ni bila dostopna. Posebno mesto je avtorica namenila redovnemu prenovitelju in ustanovitelju p. Petru Riglerju, ki je ustanovil samostane za patre, sestre in dekleta ter vzgojne zavode za mladino in redovne poklice. Prikazala je tudi njegov način oznanjevanja, evang...
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
S. Jožefa Ogulin je izdala knjigo, sad dolgoletnega pisanja, o križniškem redu na Slovenskem.
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Kardinal Michael Czerny v Sloveniji na god zavetnika ubogih.