Vir: Družina

torek, 7. januar

SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Po prvih neuradnih podatkih, ki jih je zbral Nacionalni inštitut za javno zdravje, so imeli v slovenskih porodnišnicah lani 16.735 porodov, kar je 130 oziroma 0,8 odstotka manj kot v letu 2023. To pomeni, da je število porodov v Sloveniji doseglo najnižjo raven, odkar sistematično spremljajo tovrstne podatke.
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
V Jeruzalemu so med izkopavanji v bližini Oljske gore konec lanskega decembra odkrili redko keramično oljenko iz poznorimskega obdobja, na kateri so upodobljeni predmeti, ki so jih uporabljali v drugem jeruzalemskem templju.
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Dokumentarno-igrana serija o Mojzesu v treh delih
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Ne zatiskajmo si oči: digitalna tehnologija je škodljiva za naše možgane
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Matjaž Javšnik, smrtno resni komedijant
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Dvesto mladih Slovencev se je udeležilo Evropskega srečanja mladih v Talinu
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Skupina otrok iz trimilijonskega Buenos Airesa je v okviru pobude »Conociendo la naturaleza« (Spoznavanje narave) prvič obiskala naravni rezervat. Ta izkušnja je pri mnogih izzvala solze veselja in občutek svobode. Pobuda, ki jo podpira Program ZN za razvoj, si prizadeva mestnim otrokom omogočiti stik z naravo, kar dobro vpliva na njihovo duševno in telesno zdravje.
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
V Belgiji, Kanadi, Španiji in na Nizozemskem se povečuje praksa, da bolnikom po evtanaziji odvzamejo organe. Pristop, znan kot »evtanazija z darovanjem organov«, sproža resna etična vprašanja, saj lahko spodkoplje zaupanje v medicinsko stroko glede spoštovanja dostojanstva človeškega življenja. Obstajajo tudi poročila o prisilnem odvzemu organov političnim zapornikom na Kitajskem, kar še dodatno poudarja potrebo po globalni etični razpravi o tej temi.
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Kot dojenček je bil zapuščen in posvojen, kot mladostnik pa težaven upornik. A Federico Pichetto je našel tolažbo v Svetem pismu; pri 25 letih je postal duhovnik, danes pa je 40-letnik namestnik ravnatelja katoliške gimnazije v Chiavariju. Osebne izkušnje so mu v pomoč pri delu z mladimi, zaznamovanimi z bolečino, da prepoznajo vrednost svojih ran in svojo poklicanost. Verjame, da le odrasli, ki si prizadevajo za osebno rast, lahko resnično podprejo mlade.
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Zakaj je koristno in v katerem primeru je škodljivo?
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Laiška misijonarja Ana in Rajko o posebnem doživetju veselja božične skrivnosti
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Kako se spopasti z razprodajami, da ne bomo na koncu imeli prazne denarnice in praznega srca
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Rojen in krščen sem bil leta 1970. Leta 1990 je umrl Ivan Janež, duhovnik, ki me je krstil in me pripravil na birmo. Oktobra 2009 mi je umrl oče in kako leto za njim še stric Pavle, moj krstni in birmanski boter. Konec maja leta 2022 mi je umrla mama, dva meseca za njo pa še teta Anica, ki je prav tako bila moja krstna botra. V začetku lanskega leta, kmalu po mojem rojstnem dnevu, me je tako spreletela misel, da so umrle vse priče mojega krsta. Ni več tistih dveh, ki sta me spočela in rodila, ni več tistih dveh, ki sta me držala v naročju pri krstnem kamnu in ni več tistega, ki me je krstil v imenu Očeta in Sina in Svetega Duha. Nikogar ni, ki bi lahko pričal, da sem bil krščen. Če ne že prej, je torej sedaj nastopil skrajni čas, da sam pričujem o svojem krstu. In to ne z izpiskom ali fotokopijo krstnega lista, niti ne s podatki v članku, ki ga pišem in ga vi berete, ne le z besedo, z izjavo, da sem, kar sem, temveč samo in zgolj z življenjem, ki ga živim in ki pokaže, ali v r...
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Slikanica o moči besed. Avtorica Irene Verdú, prevedla Veronika Rot. Izdala Založba Zala.
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Živel: 1818–1898. Goduje 12. januarja.
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Sedem let po civilni poroki sta se odločila še za zakrament svetega zakona
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Šolske sestre vabijo na program za najstnike Hvalnica stvarstva, ki bo od 26. februarja do 2. marca v Domu matere Margarete v Repnjah. Duhovne vaje z gospodinjskim tečajem in ustvarjalnimi podvigi so namenjene učencem 8. in 9. razreda osnovne ter dijakom 1. in 2. letnika srednje šole. Vodile ga bodo sestre Klara Jarc, Martina Štemberger in Ema Alič. Sestra Ema je tudi pravi naslov za prijave: ema.alic@solske-sestre.si. Zbira jih do 18. februarja oz. do zapolnitve mest.
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Naslednji Večer Plus+, ki ga pripravljata Katoliška mladina in Svetnikova skupnost slavilcev – Sveti, bo 14. januarja ob 19. uri v Antonovem domu na Viču. Program, ki vključuje slavljenje, molitev v tišini in spoved, je namenjen ljudem vseh starosti.
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
18. januarja bo v župnijskem domu na Rakovniku delavnica za mame in hčerke, starejše od 18 let, z naslovom Najina vez. Delavnico vodi Kaja Polak, zakonska in družinska terapevtka. Obvezne so prijave na e-naslov: info@tvoj-da.si.
SlovenijaDružinapred 8 dnevi
Sodeč po različnih raziskavah sta tradicionalna družina in zakonska zveza v zahodnem svetu v zatonu. Če omenim samo anketo raziskovalnega centra Pew, v kateri je sodelovalo več kot pet tisoč odraslih Američanov, večina Američanov ne daje prav velike prednosti poroki in otrokom pred kariero in prijatelji. Tudi letna poročila Katoliške Cerkve v Sloveniji ugotavljajo, da v Evropi med vsemi zakramenti največji upad doživlja sveti zakon. V zadnjih dveh desetletjih se je število cerkvenih porok na stari celini zmanjšalo za skoraj dve tretjini (največ v Italiji, najmanj na Slovaškem); v Sloveniji se je prepolovilo – na tisoč katoličanov beležimo 1,4 poroke. Glede na civilne poroke se je delež cerkvenih znižal z 41 na 34 odstotkov. Zmanjšuje se tudi število krstov: leta 2003 je bilo krščenih 82 odstotka otrok, rojenih v Sloveniji, leta 2022 pa zgolj 58. Se pa nekoliko povečuje število katehumenov: leta 2012 jih je bilo 248, deset let kasneje pa 563. A neobetavni statistiki kljubujejo sve...